הַדחָקָה

מוות במטעי אבוקדו. כיצד חיפשו מתנדבים אחר נפגעי פיגוע בישראל

כפר עזה, בארי, נחל עוז, ניר עוז, עלומים, רעים כיסופים, עין שלוש, סופה, אופקים, שדרות, נתיבות – שמות הקיבוצים והעיירות הקטנות הללו בדרום ישראל ירדו לעד. בהיסטוריה של הטרור העולמי. ב-7 באוקטובר 2023 בין אלף לאלפיים חמושים ב-20 מקומות פרצו את הגבול מרצועת עזה ופלשו לישראל. הם תקפו אזרחים, חלקם נהרגו, חלקם נלקחו כבני ערובה לעזה, וחלקם הוגדרו כנעדרים

מספר הישראלים החטופים שזהותם זוהתה הגיע היום ל-210. הודיעו למשפחותיהם. אבל עדיין אין נתונים מדויקים על כמה מהנעדרים בחיים וכמה נהרגו. לא כל הגופות שנמצאו עדיין זוהו. הנתונים עדיין משתנים, שכן בסמוך לאחד הקיבוצים נערך פסטיבל מוזיקה בו התכנסו משתתפים ממדינות שונות, וטרם ניתן היה לקבוע את מספר האורחים והתושבים המדויק בזמן הפיגוע. בנוסף, הפיגוע אירע בסוף שבוע של חגים, כאשר ישראלים רבים ביקרו את קרוביהם בקיבוצים. זה גם מסבך את ספירת האנשים שעלולים להפוך לקורבנות של חמושים. כמו כן, החיפוש אחר הנעדרים מסובך בשל העובדה שפעולות חיסול מחבלים עדיין נמשכות בדרום ישראל. לכן, אי אפשר לנהל קמפיין חיפוש רחב היקף שבו מתנהלת קרבות. אבל קבוצות מתנדבים קטנות החלו לעבוד ביום השני שלאחר הטרגדיה.

ביניהם הייתה Alexandra Panyutina. עולה חדשה, הגיעה לישראל רק לפני חצי שנה. אלכסנדרה היא זואולוגית החוקרת את המבנה והתנועה של בעלי חיים. לפני שלושה חודשים התחלתי לעבוד באוניברסיטת תל אביב במעבדה לחקר עטלפים. כדי לחפש את מי שברחו מכדורים ושבי נמלטו לעבר הסבך, הגנים והיערות המקיפים את הקיבוצים, היא החליטה להשתמש בציוד שטח שבו השתמשה במסעות מדעיים. לבקשת T-invariant אלכסנדרה ניסתה לשחזר את תמונת הטרגדיה שהתרחשה.

החומר זמין גם בצורה פודקאסט.

תמונה מהארכיון האישי של אלכסנדרה

סשה, איך הגעת למסיבת החיפוש?

— עמיתי וחברי הטוב, שאיתו עבדנו פעם ברוסיה, וכיום הוא גר בישראל במרכז הארץ, כתב לי ב-8 באוקטובר שהוא ליד שדרות ומנסים להגיע דרומה יותר כדי להתחיל לחפש את מי שהצליחו לשרוד בבריחה מהפסטיבל. הוא מאלף כלבים והתארגן עם ההתאחדות הישראלית לכלבנות להגיע לשם. מיד שאלתי אם יש משהו שאני יכול לעשות כדי לעזור. אין לי כלב, אבל יש לי מכונית סבירה, קצת ציוד לעבודה בשטח והכי חשוב, כישורי עבודה בטבע, שכן אני, אחרי הכל, זואולוג שטח בהכשרתי. כך הגענו לעמית אחר ואני בקבוצה הזו.

לקח לנו הרבה זמן להגיע, כי אי אפשר היה לעבור את המסלול הישיר והקצר ביותר. בסופו של דבר נסענו דרך נתיבות, דרך שדות הפרברים. כפי שהתברר מאוחר יותר, זה היה אחד האזורים המסוכנים ביותר שבהם לא היינו צריכים להיות. אבל, בכל זאת, הגענו בשלום לבארי, וכבר באזור בארי נפגשנו עם הקבוצה שעסקה בחיפושים.

איך הבנת איפה לחפש, את מי לחפש? האם ידעת כמה אנשים חסרים וכמה אנשים צריך לחפש? הרי אופי הפעולות תלוי בכך בעצם. כאשר מחפשים אדם אחד או שניים, נעשה שימוש באלגוריתם חיפוש אחד. כשהם מחפשים קבוצה גדולה – אחרת. באיזה מידע השתמשת?

— הייתה רק בעיה עם המידע. העובדה היא שמיד הבנו שאסור לנו להתרכז במציאת אנשים מהקיבוצים, שכן רובם מתו בבתיהם. ואם נשאר מישהו בחיים, אז הוא היה בביתו, ושם אפשר היה למצוא אותו הרבה יותר טוב על ידי שכנים ששרדו, שירות הביטחון של הקיבוץ והצבא. לא היינו צריכים שם. וצריך לחפש את משתתפי הפסטיבל שברחו בשדות. למעשה,חמאס פרסם צילומים של האנשים האלה מונעים בשדות.הבנו שמספר די גדול של אנשים יכלו להימלט איפשהו בשחתך, כפי שקוראים לזה בישראל, כלומר בטבע. וייתכן שהאנשים האלה עדיין נמצאים שם.

הצבא עדיין לא חיפש ניצולים. ב-9 באוקטובר עדיין היו אזורים שבהם אותרו מחבלים. ובהתאם לכך, המשימה העדיפה הייתה לנקות את כל השטח הזה ממחבלים. כלומר, אף אחד לא חיפש אנשים ספציפית. לא היה זמן ולא כוח לזה. והכי חשוב, המשימות האלה: חיפוש מחבלים וחיפוש אנשים – מעט סותרות אחת את השנייה. לכן, הצבא לא חיפש במיוחד אנשים, וקיווינו, בזכות הכלבים ובזכות כישורי השטח שלנו, שיהיה לנו זמן לעזור למי שעדיין מסתתר ויכול לשרוד את ההתקפה הזו.

תמונה מהארכיון האישי של אלכסנדרה

אחת הבעיות העיקריות הייתה המחסור במידע. יש צ'אט שבו קרובי משפחה של הנעלמים כותבים קצת מידע על האנשים האלה. מידע זה נאסף במטה קבוצת החיפוש. והמשימות הראשונות שלנו היו לנסות לבדוק נקודות מסוימות, למשל, מקומות שבהם זוהו מיקומי הטלפון של אחד הנעדרים. אחר כך ניסינו להחליף ולעבוד בצורה אחרת. שלחנו לעמיתינו ברוסיה צילומים שנעשו על ידי חמאס, שם, למעשה, אנשים מובלים על פני השדה. הם אותרו שם. והחלטנו לעבוד את הנחלים לאורך השדה הזה בתקווה שלמעשה הדרך היחידה לצאת מהשדה שבו אפשר לשרוד היא להיכנס לנחלים האלה ולאורך ערוגותיהם כדי למצוא מחסה ולהסתתר איפשהו. </span >

אבל הבעיה העיקרית הייתה שלא ממש הבנו על איזה סדר אנשים אנחנו מדברים. אנחנו מחפשים אדם אחד או שניים או שאנחנו מחפשים 200 איש – אף אחד לא ידע ולא יכול היה לומר. ולמעשה, לפי הבנתי, לאף אחד מהעוסקים בהתנדבות עדיין אין נתונים כאלה.

סביר להניח שרבים מהנעדרים שמחפשים כעת יזוהו לאחר מכן. כלומר, הם כבר לא בחיים. אבל, בכל זאת, ייתכן שמספר מסוים של אנשים ניצלו. והנה כמה חדשות טובות: שבעה ימים לאחר הטרגדיה, הם הצליחו למצוא ילדה חיה אחת שהסתתרה בנחל במערה. והיא לא יצאה כי חשבה שנלכדו ישראל. והיא נודעה שישראל לא נלכדה ממנועי החיפוש שמצאו אותה.

— תאר את תחילת החיפוש.

— קודם כל, כשהגענו ראינו את הדרך בין אחד הקיבוצים הפגועים – בארי – לקיבוץ רעים. ממש באמצע הדרך הזו, בין הקיבוצים, התקיים הפסטיבל – היה שם חניון. ראשית, ראינו שהכביש הזה כולו שרוף, היו שם עקבות של שרידי מכוניות בוערות. היו מכוניות במגרש החניה.

הרבה?

— רק מספר אינספור: יש הרבה, הרבה, רבים מהם מתחת לעצים. אלה שלא יכלו אפילו לנסות לעזוב, אלה שמתו כנראה במקום או שניסו להימלט ברגל. חלק מהמכוניות ניזוקו מאוד, חלקן שלמות לחלוטין.

– אז, המחבלים פוצצו כמה מכוניות, הציתו אותן והשאירו כמה?

— ובכן, בעיקרון סביר להניח שהם נורו במגרש החניה הזה. אבל, כנראה, בגלל העובדה שאנשים רבים ניסו לברוח, מישהו פשוט התנגש במישהו אחר. כלומר, לא ראיתי שם עקבות של טילים. נראה לי שאין סימני הפגזות באזור זה. אבל הם הציתו משהו – כן, וברור שמכוניות בערו על הכביש, כי על האספלט נשארו עקבות של המכוניות השרוף האלה. ולאורך הכביש יש הרבה מכוניות שנשרפו. כלומר, ככל הנראה, הם הוצתו מאוחר יותר, והרגו את אלה שהיו בהם.

תמונה מהארכיון האישי של אלכסנדרה

— האם ראית באופן אישי גופות של אנשים מתים במכוניות האלה?

— כשהגענו, בוצעה עבודה לחילוץ הגופות. ישנה קבוצה מיוחדת בישראל, זק"א, העוסקת בזיהוי, איסוף גופות וכדומה. וכך עבדו בבארי באותו היום ובימים הבאים. כשהגענו כבר נאספו עיקר הגופות, אבל היו מקומות שלא היה כל כך קל לעשות זאת, שכן לא כל הגופות היו שלמות ובמצב שניתן לזהותן כגופות. אני חושב שעדיין עושים את זה בקיבוצים.

— האם היו גופות רבות שלא ניתן היה לזהות לפי המראה והן היו דורשות זיהוי באמצעות DNA?

— אני יכול רק לשפוט לפי דבריהם של האנשים שהיו מעורבים באיסוף הגופות: כן, יש בעיות גדולות בזיהוי. לפחות בקיבוצים בארי, נחל עוז, עלומים היו הרבה גופות בלתי ידועות. דיברנו עם איש צבאידענו את זה גם ברגע זהעל החיפושים אחר בנות שברחו מקיבוץ אחד למשנהו. עמדנו לחפש בין הקיבוצים הללו ולנסות למצוא מישהו, שכן ידוע שעדיין לא נמצאו. ואיש הצבא אמר שסביר יותר שכולם מתו בקיבוץ שבו ציפו למצוא עזרה, והוא מאמין שכולם בין הגופות הלא מזוהות.

— האם הם נשרפו בחיים או נהרגו קודם?

— עד כמה שהבנתי, אין עדיין תשובה לשאלה הזו והיא תענה.

– המשימה שלך הייתה למצוא את החיים בזמן שזה עדיין אפשרי. לאן פניך מועדות?

— דחינו מיד את הרעיון של עבודה בשדות, כי השדות שם נראים כעת בבירור: אין שם כמעט סבך. לכן התעניינו בנחלים, נחלים יבשים (עכשיו כולם ללא מים), שתוחמים את השדות ומפרידים ביניהם, יש להם הרבה מקלטים.

ביום הראשון תרגלנו משימות אחרות, בעיקר איתותים מטלפונים שקיבלנו מקרובים. די ללא הצלחה, סרקנו כמה אזורים בשטח, בניסיון למצוא, נניח, את האדם השלישי שנעלם מהמכונית שבה נמצאו הגופות, אך אחד נעדר. אבל כדי לחפש עוד בכיוון הזה, היינו צריכים להיכנס לשטח הסגור של הגנים, שם הצבא לא נתן לנו להיכנס באותו יום. והחלטנו לנסות להתמקד בזרמים האלה. היינו ארבעה שעבדנו עם כלב שירות אחד. המשימה הייתה ללכת בשרשרת; הקבוצה שלנו הספיקה בדיוק לראות את השטח משתי גדות הנחל וממרכזו. ועבדנו על מקומות קשים עם הכלבה, כדי שהיא תעבור בין שיחים שאדם לא יכול להיכנס אליהם בדרך כלל, ותנסה למצוא שם כמה אנשים.

—מה מצאת?

מצאנו עקבות של ציד. כלומר, בנחלים האלה היו דברים שאנשים רצים זרקו: ז'קט, סוודר, מעיל לילד, בקבוק, משקפיים.

היה ברור שאנשים לא חזרו בשבילם כי הם מיהרו לברוח. איפשהו מצאנו סימנים שאנשים מסתתרים שם. כך למשל הייתה חניון מתחת לשיחי הטמריסק, שם שכבו שרידי מזון, כנראה שמישהו נחה. אבל בעיקר ראינו סימנים של אנשים שרצים ורודפים אחריהם. אז, כשלושה קילומטרים מקצה השדה הייתה מכונית נטושה, שעליה לא היו סימני הוצאה להורג. אז לא בגלל זה היא הפסיקה. אבל לפניה היה מסלול של טרקטורון. כלומר, זה נראה מאוד כאילו הם פשוט השיגו את המכונית הזו ועצרו אותה בנסיעה לפניה.

תמונה מהארכיון האישי של אלכסנדרה

— האם זה אומר שהאנשים מהמכונית הזו נלקחו כבני ערובה?

— כן, בסבירות גבוהה שהם נגנבו. אחר כך הלכנו עוד כקילומטר וחצי ומצאנו מכונית שעצרה מעצמה. ובניגוד לראשון, היא לא הראתה סימני עצירה. היו דברים של ילדים במכונית הזו. כלומר, ברור שהיה שם מישהו מבוגר וילדים. והתחלנו לחפש באינטנסיביות, כי היו רק סבך טוב בקרבת מקום, ובאמת קיווינו שאולי האנשים האלה היו שם, כי גם לא היו עקבות דם ולא היו סימנים שהם נתפסו (לא היו עקבות) בסמוך למכוניות אחרות), קיווינו באמת שאולי האנשים האלה עדיין מתחבאים. ובכן, כלומר, הם מתחבאים איפשהו כאן, והם חיים. וחזרנו תחילה לאורך הנחל ומצאנו כמה דברים. לדוגמה, מעיל של ילד הוא משקפיים בהירים וצבעוניים כל כך עבור ילד בן עשר. ובקבוק מים טריים. כלומר, ברור שאלו דברים מהימים האלה וניכר שאנשים מיהרו, כי, ובכן, הדברים שיקרו כך שהם אפילו לא ניסו להרים אותם. ואז, בקני סוף, עמיתי עם הכלב, הוא גילה מקום מסתור בו מונח בקבוק קטן לתינוק עם שאריות מים. אז אנשים התחבאו שם.

– מה יכול להיות גורלם של אותם אנשים שהסתתרו ולאן הם עלולים להגיע?

— אני מקווה שבמקרה המסוים הזה הגורל הצליח, כי מהמוצב הצבאי, שעמד איפשהו במרחק של קילומטר וחצי עד שניים מנקודה זו, גילינו ש-A אבא ושתי בנות יצאו מהזרם הזה לפני זמן מה. ואנחנו באמת מקווים שמצאנו את עקבותיהם ושהם נמלטו.

– אבל זה גורלם של אלה שהתמהמהו. ומי שלא הסתתר בנחלים?

אני מאמין שלאנשים שהתעכבו, שהתחבאו, היה סיכוי גדול יותר להציל את חייהם. כי הרוברוב אלה שיצאו מיד לאזורים מיושבים אחרים, למשל למוצב משטרתי או לקיבוץ אחר, נפטרו. הם לא ידעו שגם כל הקיבוצים הסמוכים נתפסו, אז לא היה טעם ללכת לשם.

— אנשים ברחו מקיבוץ אחד למשנהו, מתוך מחשבה שהם ימצאו שם עזרה, אבל בסופו של דבר שוב מצאו מחבלים?

— זו הנקודה…. רק שאף אחד לא ידע שאין טעם לרוץ לשם, אלא שהם צריכים להתחבא. ומכיוון שאנו יודעים שהיה קרב בנתיבות, אותם אנשים שיצאו מיד לנתיבות, סביר מאוד שהם עלולים להפוך לקורבנות. למיטב ידיעתי, אותה קבוצת אנשים שהגיעה לנתיבות בדיוק על הכביש שלאורכו הגענו, הם יצאו הרבה יותר מאוחר. היא יצאה בערב, כשהצבא היה שם ולפחות הייתה איזושהי הגנה. ומי שעזב בבוקר, שברח ישר, סביר להניח שבסופו של דבר נפלו בחזרה לידי מחבלים.

ואנחנו כבר מכירים הרבה סיפורים כאלה כשאנשים התקשרו לקרוביהם ואמרו: "ברחנו, אנחנו רצים הביתה!", ואז הם למעשה נורו מול קרוביהם. קרובי משפחה שמעו בטלפון כיצד יקיריהם מתים. כלומר, זה היה ציד אמיתי (הסרטון בקישור פורסם על ידי ערוץ שתומך חמאס. אנו משתפים את הסרטון הזה, כי אנו רואים בו עדות חשובה לפשעי חמאס. האירועים שתועדו בו אורו גיאוגרפיה. הערת עורך)

יתרה מכך, הציד לא היה רק ​​בערים, לא רק בקיבוצים, אלא זה היה ציד אמיתי ביער, מעבר לשדה, בכל מקום. לא הייתה הגנה מפניהם בשום מקום. וכל השטח הזה היה מלא ציידים שרדפו. והציפייה שתמצא מחסה בין העצים – לרוב האנשים זה לא התגשם.

– סשה, אתה זואולוג שדה, אתה יודע מהי משלחת ביער. איך היית משווה את התנאים ביער של הרצועה המרכזית של רוסיה וביער שזה עתה ראית? כמה ריאלי להינצל בו? מה ההבדל?

— כן, ברוסיה לא פעם הייתי צריך לחשוב מה לעשות אם אצטרך לברוח מכוחות הביטחון. וידעתי שביער שלנו אוכל להתחבא תמיד, הבנתי איך לשרוד בו הרבה זמן. וכאן, כמובן, התנאים גרועים מאוד בעניין זה.

—מה מיוחד ביער הזה?

— העובדה היא שזה לא יער. בעיקרו של דבר, זו פשוט צמחיית שיח ועצים דלילה שאינה יוצרת חללים סגורים. והסתכלתי בין העצים, מנסה להבין איך להתחבא בהם. כי אם אמצא את עצמי במצב כזה באזור מרכז אירופה, אז המקום הבטוח ביותר כשרודפים אחריך, לדעתי, יהיה כתרי העצים. והסתכלתי מבעד למקלטים שונים שאפשר לעשות על העצים.

ולא מצאתי עץ אחד שעליו נראה רציונלי להתחבא. כלומר, הכל גלוי כל כך טוב שכל אדם שרודף אחריך, אם הוא כבר נסע לשם, הוא בהחלט ימצא אותך שם.

דבר נוסף הוא שבחלק מהמקומות של הנחלים הללו יש סבך קנים. זה כשלעצמו מחסה גרוע, כי כשאתה מתגנב אליהם, אתה משאיר עקבות, במיוחד שסתיו והכל יבש. בתקופה זו של השנה אי אפשר להפריע לכיסוי שם ולשחזר אותו מיד מאחוריך. אבל היה מספר עצום של שבילי חיות מחזירי בר, ​​שועלים ותנים. ואני חושב שהמקלט הטוב ביותר הוא להשתמש בשבילי החיות האלה כדי לטפס עמוק לתוך הקנים לאורך אחד מהם.

—חיפשת במשך ארבעה ימים. בישראל חם בסתיו, אפילו יותר כמו קיץ מנקודת מבטו של אדם אירופאי, הטמפרטורה היא בערך 28-30 מעלות צלזיוס, הנחלים עדיין ריקים, אין מים מסביב. למי היה סיכוי טוב יותר לשרוד ולהינצל בתנאים כאלה?

— ובכן, ראשית, אלה שהיו להם תרמיל עם אוכל ומים בהישג יד. למי שלא היה לו אספקה, ביום החמישי, לדעתי, כבר היה סיכוי קטן לשרוד בתנאי מזג אוויר כאלה. דבר נוסף הוא שלפחות שניים מהלילות שהיינו שם, ירד גשם קל בלילה, ואדם עם ניסיון שטח מינימלי יכול היה לנחש לפחות לנסות לאסוף מים.

— אבל בישראל לא מעט אנשים יש את הניסיון הזה. אלו אנשים מאומנים שעברו את הצבא.

— כן, וזה רק הגביר את התקווה. והעיקר שכנראה שדווקא בגלל זה היו די הרבה אנשים שיצאו לבד. בדיוק בגלל שלאנשים פה יש ניסיון שטח שונה לגמרי מאשר, נגיד, ברוסיה. מכיוון שברוסיה אנשים רבים שאבדו בטבע אינם יכולים לקבוע את הכיווןאבל לזוז, ופשוט מפחדים ללכת. הם מתיישבים ומחכים לעזרה. והישראלים הסבירו לי: אף אחד לא יחכה לכלום, נלך, נעשה משהו, אבל לא נשב. ומצד אחד, הודות לכך, אנשים עצמם ניצלו. מצד שני, אני חושש שבזכות זה מתו רבים, כי ניצלו מוקדם מדי. הם יצאו מהמחבוא מוקדם מדי.

— האם בין אלה שחיפשו, האם פגשת קרובי משפחה של הנעדרים?

— כן, באחת הנקודות שבהן חיפשנו, פגשנו אזרחים. בהתחלה לא הצלחתי להבין איך הם הגיעו לשם, כי נראה שהצבא לא נותן לאף אחד להיכנס ורק אנשים שקשורים איכשהו למבצעי חיפוש עובדים שם. אך התברר כי מדובר באביו של הצעיר שנעלם, וקרוביו מצאו את הטלפון שלו באזור זה. ונשלחנו לשם, עד לנקודה הזו, בדיוק לאות הטלפון הזה. עבדנו איתו שעתיים. קיבלנו כמה חיילים שהלכו איתנו גם כקציני חיפוש וגם כביטחון, כי זה היה אזור שבו עדיין יכולים להיות מחבלים. וכנראה, הדבר הקשה ביותר באותו רגע היה לשכנע את האב הזה ללכת בשלשלאות. כי הוא קיווה כל כך למצוא את בנו שהוא המשיך לעצור בכל שיח ולצעוק: "יודה, יודה!" והיה ברור כמה קשה לו ועד כמה הוא עדיין לא איבד תקווה, הוא האמין שמתחת לשיח הזה, שמתחתיו מסתכלים על הכל ורואים שאין שם אף אחד, הוא עדיין חושב שאולי עכשיו הבן שלו יגיב משם.

תמונה מהארכיון האישי של אלכסנדרה

הכי קשה היה שהורחקנו מנקודה זו ונשלחנו למשימה אחרת, כיוון שהצבא היה צריך לעזוב, ואסור לנו להישאר לבד בשטח הזה. ומצאנו שרשרת של עקבות אנושיים שאיש עדיין לא בדק. וגם חשבתי שאולי אלו עקבות של בנו, אם אכן היה שם טלפון. ויכולנו לאתר אותם, זו תהיה הזדמנות. אז למחרת בבוקר שכנעתי את אחד הישראלים, ששירת בעבר בצה"ל, לנסוע לשם. הוא הגיע לדרום כמעט מיד, עם תחילת המבצע לשחרור ישראל, ולחם לצד עמיתיו לשעבר בצבא. הוא השיג נשק מאחד הפצועים וסייע בשחרור אחד הקיבוצים. אחר כך עבר לעבודת חיפוש. הסכמנו לחזור ולנסות להתחקות אחר העקבות הללו. אבל בבוקר, כשהגענו, התברר שכל השביל הזה סתום בכבשים. לְגַמרֵי. ואין עוד עקבות. התקדמנו בערך לכיוון אליו יכולים להוביל המסלולים החסרים הללו ונסענו לחווה. הבעלים סיפר כי ראה את המחבלים, אך לא פגש את הנמלטים מהמרדף. ומכיוון שהיה יהודי והיו בחווה שלו מבנים רבים שבהם יכול היה להסתתר, יכול היה לעזור. אבל איש לא בא אליו. אז השלמנו את החלק הזה של החיפוש.

ואז נפגשנו עם אביו של יודה ממש ביום האחרון של הניתוח. הוא הגיע ליחידה הצבאית שבה התבססה קבוצת החיפוש שלנו ואמר שבנו השני הצליח להשיג כרטיס סים משוכפל של הנעדר ולפרוץ ל-GPS של הטלפון הזה. ולמרות שהטלפון של הבן שלי כבוי, הוא עדיין שולח אות GPS מדי פעם כדי שניתן יהיה למצוא אותו. הוא הראה נקודה שנמצאת חמישה קילומטרים מאיתנו. ונשארו בערך 20 דקות לפני השקיעה והיה ברור שלא נוכל להיכנס לאזור בו נמצא הטלפון הזה, אם הוא באמת שם. ראשית, אף אחד לא ייתן לנו להגיע. שנית, הייתה סבירות גבוהה שמדובר במארב והטלפון היה בידי מחבלים. כבר אז היה ידוע שמחבלים רבים, לאחר שלקחו את הטלפונים של קורבנותיהם, שלחו מהם הודעות, שלחו סרטונים לקרובים של רצח יקיריהם ופרסמו זאת ברשתות החברתיות. מה שהיה מדאיג במיוחד הוא שהנקודה נעה לכיוון עזה. עם זאת, עדיין היה סיכוי שאדם מבולבל יוכל לנוע כך. האב אמר שהבן הנעדר לא שירת בצבא, דהיינו. לא היה לו הכשרה טובה.

– אז הוא יכול היה ללכת לאיבוד?

— כן, ראשית, הוא יכול ללכת לאיבוד, ושנית, הוא יכול פשוט להיות בהלם ולנוע בצורה כאוטית. ואם לשפוט לפי המרחק מהנקודה שבה חיפשנו אותו יומיים לפני כן, אם הוא זז מאוד לאט, נגיד, נפל, ואז קם, אז זה היה מאוד דומה למרחק שאדם מבולבל במצב גופני ירוד יכול ללכת. . אחר כך ניסינו לפרוץ את המחסום כדי בכל זאת להתקרב למקום הזה. היה לי רעיון לשגר quadcopter מהכביש.

— האם היה איתך quadcopter שהשתמשת בו בעבר במחקר השטח שלך?

— כן, כמובן. השתמשתיהשתמשתי בו כדי לצפות בבעלי חיים, זה מכשיר מאוד חובבני שיכול לעוף במשך 30 דקות. בדרך כלל אף אחד לא משגר אותו ליותר משני קילומטרים. אבל מכיוון שהצבא לא נתן לנו לעבור והשמש כבר שקעה, אז החלטתי לבסוף לשגר מהבסיס. תארו לעצמכם, אם יש שם אדם חי ואביו כאן, מסתכל עליי בתור התקווה האחרונה, אני פשוט לא יכול אחרת. ולמעשה, הרגשתי אשמה על כך שלא בדקתי את המסלולים האלה מיד, על שלא סיפרתי לזקן בקבוצה שלנו כבר ביום הראשון שאנחנו צריכים להישאר ולבדוק את המסלולים…

– אילו נרמסו אז על ידי הכבשים?

— כן, שהפסדנו בגלל זה. הבנתי שאני צריך לעשות הכל מיד כדי למצוא את הבן שלי. אם הוא יזוז לכיוון הזה עוד קצת, או שהוא ייורה על ידי שלו, הישראלים, או שהוא יסתיים עם מחבלים.

ניסיתי לשלוח לשם מזל"ט, אפילו צילמתי את האזור שבו הנקודה הייתה. ובדרך חזרה לא היה לי מספיק מטען להתמודד עם הרוח. הייתה רוח חזקה מאוד בחלק העליון, וברגע שירדתי למטה, הרחפן איבד קשר והיה צריך להרים אותו. ה-GPS באזור זה לא פעל, כלומר הוא לא יכול היה לחזור בכוחות עצמו. הייתי צריך להעלות אותו לגובה המקסימלי כדי לעוף בחזרה, ושם הרוח שמרה אותו כמעט במקומו. הוא לא הגיע לבסיס שלנו שני קילומטרים ונפל. אבל מכיוון שקיוויתי שיש הקלטה בכונן ההבזק ונראה אם ​​יש שם אנשים, אם יש שם אדם, בילינו עוד כמה שעות בניסיון לעבור שם איכשהו או לנהל משא ומתן עם הצבא כדי שהם יצליחו. לקחת את המל"ט. ובכן, אז הגיעה ידיעה מאבי שהגופה זוהתה בבארי.

— אז כל הזמן הזה חיפשת אדם שמת והטלפון שלו היה בידי המחבלים?

— זה מה שחשבנו אז. למרות שעכשיו יש לי כמה ספקות. העניין הוא שה-GPS שלי קפץ לשם כל הזמן…

— כן, וכאן, בצפון ישראל, איפה שאנחנו נמצאים עכשיו, יש בעיה בניווט. GPS כמעט לא עובד במשך מספר ימים.

— ועכשיו אני חושב שאולי הטלפון היה במקום אחד כל הזמן הזה. כלומר, מחבלים היו יכולים לקחת אותו ולזרוק אותו. אבל מכיוון שהאות קפץ כל הזמן, הייתה תחושה שהאדם זז. לכן, אולי כן, יצא איתו מחבל. או שאולי הוא פשוט שכב במקום אחד כל הזמן הזה, והקרובים ראו את אשליה של תנועה וקיוו למצוא את הבחור בחיים.

– מה ראית שהכי זעזע אותך? מה לעולם לא תשכח?

— ציד. לאורך הנחל שלאורכו הלכנו והיה הכי פרודוקטיבי, וכפי שאנחנו מבינים עכשיו, היינו צריכים לעבוד ולעבוד בו הלאה, בשלב מסוים ראיתי הרבה מכוניות בראש, על המצוק. בהתחלה לא הצלחתי להבין מה עושות שם עשרות מכוניות, כי חניון הפסטיבל היה בצד השני של הכביש, כחמש מאות מטרים משם.

וכשהתקרבנו למקום הזה, הבנתי שזה לא חניון… זה היה בית קברות… לא היה קשה לשחזר את התמונה ממה שקרה. אנשים נסעו דרך השדה קצר ככל האפשר, מאחר והכביש באותו רגע נשרף ואיש לא נסע בו. והאנשים החליטו שהדבר הבטוח ביותר הוא לרוץ על פני השדה, כי יש פחות סיכוי להיתפס. אבל רוב המכוניות היו הנעה קדמית, לא לכל הגלגלים, הן נתקעו בתלמים בזו אחר זו, מתנגשות, מנסות לעקוף זו את זו. אז הם נפלו בפח, שם הם מתו.

הנה גם אותם גני אבוקדו שלא הגענו אליהם ביום הראשון. העובדה היא שכשחיפשנו בצד הדרך מצאנו שלושה מקומות שבהם חוט הגדר נשבר. בדקנו, זה באמת לא היה מאוד קשה לקרוע אותו עם הידיים. היכן הצטרפו המדורים. והיה ברור שמישהו זחל לתוך החורים האלה. הקולגה שלנו והכלב שלו הגיעו לשם יום לאחר מכן. הוא הלך אל הגבול הנגדי של הגנים. ושם גיליתי דברים. דברים ועקבות לעובדה שהם הדביקו את אלה שרצים… האנשים האלה לא הספיקו להתגבר על מחסום נוסף…

התמונה נלקחה מהארכיון האישי של אלכסנדרה

— איך הבנת שאתה צריך לסיים את החיפוש שלך?

— מבוסס על מזג האוויר: טמפרטורה ומחסור במים. עשינו קצת מתמטיקה והבנו שיום רביעי, 13 באוקטובר, הוא פחות או יותר היום האחרון שבו הגיוני לחפש את החיים. אבל מכיוון שלא הצלחנו לבחון עוד ביום רביעי את המקומות שנראו לנו הכי מבטיחים, וביום חמישי הצלחנו להגיע אליהם ללא הפרעה, החלטנו להמשיך לעבוד. ונדמה היה לנו באותו רגע שכבר אי אפשר לשרוד. אנחנו בעצמנו, לוקחים איתנו אספקת מים גדולה למדיs, עד סוף היום הם בלו לחלוטין. והכלב היה עייף מאוד וכמעט לא יכול היה לעבוד יותר. כלומר, היא הייתה מותשת לחלוטין. והערכנו את הסיכויים של אלה שנמלטו כאפס. כי אם אדם לא יצא בעצמו בזמן הזה, לא נתן סימן, לא נתן שום אות, או שהוא נפצע ומת מאיבוד דם, או שהוא עדיין צריך איכשהו לנסות להוציא את הראש החוצה ולעשות עצמו ידוע.</ span>

אבל טעינו. עכשיו כשאנחנו יודעים על הבחורה שנמצאה… אני ממש מתחרט שעזבנו, כי אולי יכולנו לעשות משהו אחר…

הבעיה היא שמכיוון שאנחנו ישראלים חדשים, היה קשה מאוד לקבוצה שלנו להשיג אישורים כלשהם, ללכת למקום כלשהו ולהסביר מה בעצם אנחנו יכולים להביא תועלת. ונראה לי שמאחר ששאר הישראלים, שעבדו איתנו וידעו לנהל משא ומתן בשטח, סיימו את החיפושים, אז גם אנחנו לא יכולים לעשות יותר. אני באמת מתחרט על זה עכשיו. אני חושב שאם היינו עובדים עוד יום או יומיים, אולי היינו יכולים לעזור למישהו.

טקסט אולגה אורלובה

 

  25.10.2023